Про дитячий розвиток: як навчити дитину розуміти час.
На каналі Kubik TV стартувала нова рубрика про розвиток дітей спільно з дитячим психологом Галиною Пономаренко.
У першому відео розказуємо про те, як навчити дитину розуміти час.
Час не можна побачити чи помацати. Але якщо знати деякі хитрощі та практичні прийоми, можна легко навчити дитину розуміти час і визначати її щогодини.
Час - абстрактне поняття та його розуміння дітям дошкільного та молодшого шкільного віку дається не просто. Терпіння – це перше, що знадобиться батькам, щоб навчити дитину розуміти щогодини. Розберіть спочатку разом із дітьми основні поняття, пов'язані з часом.
З чого почати вивчення часу щогодини
Перш ніж приступити до вивчення часу, переконайтеся, що дитина добре орієнтується в таких поняттях, як дні тижня, ранок, вечір, день і ніч, учора, сьогодні, завтра. Також щоб зрозуміти куди рухається стрілка годинника, дитина повинна розуміти право і ліво.
Ставте зрозумілі та прості питання. Наприклад, коли ми снідаємо чи коли йдемо спати? Якщо робили щось учора, наприклад, збирали пазл або їли морозиво, запитайте про це.
Часто діти самі пов'язують час із конкретною подією: «вранці я робив зарядку», «обід я їв суп», «перед сном чистив зуби». Тому пояснюючи перераховані вище поняття, батькові найкраще прив'язувати до них конкретні події.
Розуміння часу та того, як працюють стрілки годинника допоможуть розвивати у дитини самостійність та відповідальність. Дитина навчиться розподіляти свій час, не спізнюватись і встигати робити заплановане. Звертайте увагу дитини, скільки часу вона витрачає на ту чи іншу дію. Так ви зможете ще змалку привчити його до пунктуальності.
Далі, позначимо конкретні завдання, які допоможуть розуміти час щогодини зі стрілками:
- Щоб навчитися розуміти час, дитина повинна вміти рахувати до 60. Записувати числа в правильній послідовності, порахувати вголос. Для хорошого запам'ятовування необхідно проводити регулярні тренування.
Просіть називати подвійні числа скрізь, де тільки бачите. Цінники у магазині, номер автобуса, сторінка книжки. Просіть порахувати у зворотному порядку від 60 до 1. Вчіться називати сусідів круглих чисел. Наприклад, поруч із числом 40 коштує 39 та 41.
- З годинниковою стрілкою розібратися досить просто. А ось хвилинна стрілка вимагає зосередженої уваги. Спочатку розкажіть дитині про числа кратні 5. Поясніть, що числа кратні 5 – це числа, які закінчуються на 0 та 5. Це саме той випадок, коли можна зазубрити, вивчити це разом із дітьми.
Нехай дитина напише цифри, бажано при цьому промовляти: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60. Можна знайти віршики чи пісеньки, супроводжувати це притопами чи бавовнами для ефективного запам'ятовування.
- Просіть дитину відстежувати щоденні ритуали. Складіть разом порядок дня. Наприклад: Прокинутися о 8.00, поснідати о 9.00 і т.д.
Вчимося розуміти час за годинником
Спочатку поясніть дитині поняття «циферблат», «добу», «годинник», «хвилини», «секунди»; "рівно годину", "півгодини", розкажіть про годинну, хвилинну, секундну стрілки. Зверніть увагу, що стрілки мають різну довжину і ширину.
Нехай дитина поспостерігає, яка зі стрілок найшвидша, а яка практично стоїть на місці. І скільки часу потрібно кожній, щоб пройти ціле коло. Усі основні поняття обов'язково зв'яжіть в один логічний ланцюжок: 1 година – це 60 хвилин, а 1 хвилина – 60 секунд. Краще починати вивчення з простих чисел – 1 година, 2 години дня, ніж одразу 13 годин, 14 годин.
Спробуйте відстежити стрілку рахуючи до 60 і поспостерігати за пісочним годинником. Переверніть пісочний годинник на одну хвилину і порахуйте разом із дитиною до 60.
Так дитина наочно розумітиме тривалість секунди і хвилини. Пісочний годинник просто знахідка для таких вправ - Цікаво та захоплююче спостерігати, як пісок сипеться. І ось з 60 таких пісочних годинників складається ціла година часу.
Крім того, пісочний годинник буде відмінним доповненням до будь-якого інтер'єру. Вибрати годинник можна тут.
Намагайтеся проводити навчання у формі гри. Змайструйте годинник своїми руками, зробіть картки з часом і виставляйте по ньому стрілки на вашому саморобному годиннику, заводьте будильник разом з дитиною в будь-яких побутових процесах. На саморобному годиннику можна зробити свої позначки з числами кратними 5, для підказок. 1-5,2-10 і таке інше.
Або зробити подвійний годинник, під кожною цифрою на циферблаті намалювати розшифровку для хвилинної стрілки. Грайте з кубиками, кидаючи кістки, щоб визначати який час виставити на вашому годиннику.
Якщо у вас немає часу займатися виробами, або хочеться порадувати дитину чимось барвистим і яскравим, то вам підійде гра Zingo від ThinkFun! .
Zingo - це чудовий варіант для гри всією сім'єю, а також для закріплення вивченого матеріалу про розуміння часу. В ігровій формі набагато цікавіше і веселіше вивчати час разом з дитиною, та ще й ефективніше.
У багатьох будинку є тільки електронний годинник або гаджети. Телефон і комп'ютер значно спрощують визначення часу для дитини, але ускладнюють її розуміння. З електронним годинником складно визначити скільки триває хвилина і як взагалі протікає час.
Однак, після вивчення годинника зі стрілками можна звернути увагу і на електронні. Після всього вивченого дитині буде легко з ними оперувати. У житті однозначно нагоді визначати час як за стрілками так і за електронним годинником.
На закінчення
Не хвилюйтеся, якщо у вас відразу не буде виходити. Це досить складний процес, який потребує багато часу та терпіння. Для кращого запам'ятовування ще раз проговоримо основні етапи навчання
Покроково розповідаємо як навчити дитину розуміти час по годині.
- Вчимося орієнтуватися у поняттях: сьогодні, вчора, завтра, після завтра та інших.
- Вчимося рахувати від одного до шістдесяти
- Вчимо числа кратні 5
- Знайомимо дитину з поняттями «циферблат», «добу», «годинник», «хвилини», «секунди»; «рівно година», «півгодини»
- Спостерігаємо за стрілками годинника.
- Закріплюємо отримані знання у процесі гри.
Головне постійно тренуватися, питати у дитини котра година і підбадьорювати малюка в його починаннях! І ви не помітите, як дитина почне демонструвати перші успіхи.