Чемпіони світу з шахів

У шахи грають у всьому світі вже з XIII століття. За весь час популярності цієї гри правила та умови змінювалися досить часто. Тому, звісно, умови для кожного чемпіона могли бути різними.

Ми зібрали всіх відомих чемпіонів у цій статті.

Нові чемпіони з шахів з'являються раз на кілька років. За ними слідкує вся шахова спільнота. Адже дуже цікаво спостерігати за чемпіоном, його методами підготовки, манерою гри, які стратегії у грі використовує гравець, які у нього сильні сторони.

Найперший чемпіонат з шахів пройшов 1886 року. Однак, за довго до цього королем найвідомішої гри у світі був Пол Морфі. Він був відомим американським шахістом, багато хто вважає його найгеніальнішим гравцем. І лише після його смерті пройшов перший чемпіонат у світі.

Чемпіони світу з шахів починаючи з першого турніру до сьогодні

1

Вільгельм Стейніц

1886 – 1894

2

Емануель Ласкер

1894 – 1921

3

Хосе Рауль Капабланка-і-Граупера

1921 – 1927

4

Олександр Альохін

1927 – 1935, 1937 – 1946

5

Макс (Махгіліс) Ейве

1935 – 1937

6

Михайло Ботвінник

1948 – 1957,  1958 - 1960, 1961 - 1963

7

Василь Смислов

1957 – 1958

8

Михайло Таль

1960 – 1961

9

Тигран Петросян

1963 – 1969

10

Борис Спаський

1969 – 1972

11

Роберт Джейн Фішер (Боббі Фішер)

1972 – 1975

12

Анатолій Карпов

1975 – 1985

13

Гаррі Каспаров

1985 – 2000

14

Володимир Крамник

2000 – 2007

15

Вішванатан (Віші) Ананд

2007 – 2013

16

Магнус Карлсен (Свен Магнус Карлсен)

с 2013 по наше время

Перший чемпіон світу з шахів - Вільгельм Стейніц

Це австралійський та американський шахіст. Він став першим офіційним міжнародним чемпіоном. Він увів поняття про позиційну гру. Батьки помітили талант сина у 12 років, коли Стейніц виграв у свого батька, з яким постійно грав. Шахіст серйозно почав займатися шахами після того, як закінчив університет – у 23 роки.

Чемпіонство Вільгельм одержав, коли виграв партію у свого основного суперника І. Цукерторта.

Другий чемпіон світу – Емануель Ласкер

Поляк Емануель став другим чемпіоном світу. Він був найкращим гравцем світу протягом 27 років. Він написав багато книг на тему шахів. Сильні сторони гравця були - ендшпіль та позиційне чуття.

Матч, у якому Ласкер переміг, тривав із березня по травень у різних місцях. І через 19 партій шахіст переміг попереднього чемпіона.

Третій чемпіон світу з шахів - Хосе Рауль Капабланка

Хосе Рауль народився на Кубі. Про нього часто говорили, як про шахову машину чи роботу, оскільки він володів блискучою технікою. Геній шахів уже у 4 роки спостерігав за батьком і тоді ж навчився грати. У 5 років він став найкращим шахістом на Кубі, якщо не брати до уваги офіційного чемпіона острова.

4 чемпіон світу - Олександр Альохін

Російський і французький шахіст. Навчився грати у віці 7 років. Наставниками були мати та брат. Він був сильний у комбінаціях і ставився до шахів як до мистецтва. Перемогу Олександр здобув у 1927 році. Потім підтверджував чемпіонство двічі і залишався чемпіоном аж до смерті.

П'ятий чемпіон світу - Макс Ейве

Шахіст з Амстердама забрав чемпіонство у Альохіна, проте радянський чемпіон повернув першість назад. Як і багато його попередників, Макс почав захоплюватися шахами раннього дитинства. З 4 років він уже брав участь у турнірах, а у 12 став членом шахового клубу в Амстердамі.

Шостий міжнародний чемпіон - Михайло Ботвінник

Михайло вивчав популярну стратегічну гру за книгами. Він досить пізно прийшов до шахів. Через велику кількість перемог на турнірах у себе в країні його нарешті висунули на міжнародний рівень. Радянський шахіст утримував титул чемпіона 15 років. Крім шахів, Михайло був відомим вченим.

7 чемпіон світу - Василь Смислов

Як бачите більшість геніальних шахістів були радянськими хлопцями. У цей час шахи були цілою культурою. За першість світу Василь зустрічався тричі з Ботвинником. І зрештою завоював титул чемпіона. Однак після цього Михайло у матчі реванші забрав корону назад.

На восьмому місці – Михайло Таль

Латвійський шахіст довгий час був редактором журналу, звичайно ж, про шахи. Михайло ставав чемпіоном Європи та Радянського Союзу шість разів. Як і багато інших, полюбив шахові постаті з раннього дитинства. Вже у 16 років він став чемпіоном у Латвії. У підсумку, на той період він був наймолодшим чемпіоном світу, обігравши свого суперника - Ботвінника. Його відмінними рисами в грі були агресивність, ризик і напад.

9 чемпіонство - Тігран Петросян

Вірменський шахіст і світовий гросмейстер. Подолати важкі роки, військові та повоєнні, йому допомагала улюблена гра. Світовим чемпіоном він протримався 6 років і здобув багато медалей та нагород.

10 чемпіонство - Борис Спаський

Заслужений майстер спорту, радянський та французький шахіст, десятий чемпіон світу. У 17 років йому присудили звання гросмейстера. Він став наймолодшим гросмейстером за всю історію шахів. Звання світового чемпіонства він утримував три роки.

11 чемпіон - Боббі Фішер

Відомий американський шахіст, якого визнавали найкращим шахістом минулого століття. Юний геній з дитинства захопився найдавнішою грою і показував чималі здібності. У 12 років Боббі став чемпіоном Америки. У 15 - наймолодшим міжнародним гросмейстером.

Дванадцятий світовий чемпіон з шахів - Анатолій Карпов

Один із найбільших шахістів сучасності. Радянський геній усіма улюбленої гри. Карпов тричі ставав чемпіоном світу.

13 чемпіон на міжнародному рівні – Гарі Каспаров

У 17 років отримав звання гросмейстера. Неймовірно талановитий шахіст із Баку. Боротьба Каспарова та Карпова за чемпіонство світу була дуже потужною. За цей титул вони провели п'ять матчів. Іноді це тривало по 3 місяці. У його колекції шахових Оскарів 11 штук. Протягом 21 року він не дозволяв нікому усунути його з королівського місця до 2006 року.

14 світовий чемпіон - Володимир Крамник

Попередній чемпіон, Каспаров, сам обрав собі у суперники Крамника. Після Каспарова Володимир підтверджував свій статус чемпіона ще двічі.

15 чемпіон світу з гри шахів - Вішванатан Ананд

Відомий шахіст з Індії. Як впоратися з шаховими фігурами хлопчика у 6 років навчила мама. Вона була гарною шахісткою і передала це кохання синові. Індійський гросмейстер був чемпіоном світу багато років поспіль.

16 чемпіон світу з шахів - Магнус Карлсен.

Це найактивніший чемпіон світу на сьогодні. Народився юний геній у Норвегії. Спочатку, незважаючи на явні здібності, Магнус не дуже виявляв інтерес до гри. Його більше захоплював спорт та активні ігри. Проте талант не приховаєш і незабаром хлопчик повернувся до шахів.

Особливістю гравця є тонке відчуття психології суперника та пошук нестандартних рішень навіть там, де інші вибрали б нічию.