Як грати Го? Правила гри


   Гра починається з поля (гобан), гравці ходять по черзі (чорні ходять першими), виставляючи по одному каменю на перетину поля. Для початківців рекомендується зіграти партію на полі 9х9. Сам камінь має навколо себе чотири перетини по вертикалі та горизонталі, це називається «чотири дихання». Камні одного кольору можуть об'єднуватися в групи по вертикалі та горизонталі й існувати як один цілісний «організм» — відповідно, кількість даме(дихання) в них збільшується.

    Коли камінь або група каміння оточується камінням суперника так, що у неї не залишається точок дихання, вона вважається захопленою і знімається з дошки. У більшості варіантів правил заборонено робити хід, внаслідок якого своя група втрачає останню точку свободи (самовбивчий хід). Виняток становить випадок, коли в результаті цього ходу позбавляється всіх дам група супротивника; в цьому випадку гравець захоплює групу противника, а його власна залишається на дошці (легко бачити, що після зняття групи противника група гравця вже матиме не менше одного даме). Правило до: забороняється робити хід, що призводить до повторення позиції, яка раніше зустрічалася в партії. Точне трактування цієї заборони в різних системах правил го може дещо відрізнятися. Гравець може відмовитися від чергового ходу, сказавши «пас». поставив камінь на дошку і відпустив руку, що тримає його. Перемістити вже поставлений камінь, від якого відібрано руку, не можна; гравцеві, який зробив це, автоматично зараховується поразка. Зазвичай це робиться тоді, коли на дошці не залишаються пункти, ходи в які можуть принести гравцям бали.

    Група каміння противника, до кінця партії не знята з дошки, але свідомо приречена на загибель при правильному дограванні, вважається «полоненою» (варіант: «мертвою»). Вона знімається з дошки після закінчення партії і приєднується до захопленого гравцем каменю. По завершенні гри підраховуються бали, набрані гравцями. Гравець отримує по одному балу за кожну заняту точку дошки, оточених камінням тільки його кольору, і по одному балу за кожен захоплений камінь супротивника, або за кожен власний камінь, що залишився на дошці до кінця гри. Крім того, гравцеві білими може додаватися кілька очок як компенсація за право першого ходу чорних (комі) закінчується гра коли неможливо зробити хід, який може дати переможний бал або навпаки відібрати бал в противник. Гравець, який набрав більше балів, виграє. Якщо гравці набрали однакову кількість балів, то може присуджуватися нічия.

    Ось такі водночас прості і не дуже правила гри. Гру Го можна купити в нашому інтернет-магазині Kubik

Чим корисна гра?


       Очевидно, що будь-яка настільна гра є таким же тренуванням для мозку, як спорт - для м'язів. Однак складність і глибина давньої східної гри виділяє її серед інших настільних ігор. Довга історія дозволила виявити одну важливу закономірність - серед професійних гравців вкрай рідко зустрічалася стареча деменція. Пояснення відшукали нещодавно. До хвороби Альцгеймера багато в чому призводить небажання людини напружувати свій мозок, вчитися новому, виконувати складні розумові завдання. А регулярні заняття Го якраз вимагає частого розумового напруження. А саме:

Використання стратагем (іншими словами - прийомів), що використовуються у грі до ситуацій реального життя;

Граничне абстрагування гри. Вона дозволяє проводити паралелі Го з іншими сферами людської діяльності;

Відсутність фактора випадковості у грі. Це спрощує пошук причин перемоги чи програшу.

   Особливо го цінується в сфері бізнесу. Шанувальники Го із сфери бізнесу розглядали гобан як аналог ринків та територій, а самі камні – аналог ресурсів компанії. При такому підході кожна партія в Го стає моделлю завоювання нових ринків та вибудовування відносин з конкурентами. Вище вже говорилося, що стратагеми Го цілком застосовні до ситуацій реального життя. Зокрема, вміння грати в Го дозволяє вирішувати цілий перелік завдань, які постійно постають перед кожним бізнесом:

Використання обмежених ресурсів та часу для отримання максимального прибутку;

Побудова оптимальної взаємодії підрозділів підприємства;

Визначення пріоритетних векторів розвитку бізнесу;

Вихід ринку зі сталою конкуренцією;

Протидія вторгненню на освоєні вашим бізнесом ринки;

Створення стратегічного плану дій на ринку, що швидко змінюється;

Поєднання глобального підходу з локальним.

Го — це гра про філософію. На дошці легко побачити себе, свої недоліки — де ти жадібний, імпульсивний, коли відступаєш або впадаєш у сумніви. Легко помітити, які емоції викликають перемогу чи поразку.

    Це гра, де партії ніколи не схожі на попередні. У шахах усі дебюти, мітельшпілі та ендшпілі давно прораховані — відкривай книжку і вчи. У Го все не так — існує аналог дебютів, який називається джосекі (дзьосекі), тобто вигідний розіграш для двох опонентів у кутку. Навіть їхнє знання не дає жодних гарантій, що ти будеш хорошим гравцем. Ба більше, їх досі активно винаходять! Відчувається, що гра нібито живе, і все залежить від тебе, твоєї інтуїції, образного та просторового мислення, твоєї стратегії й тактики — а не тільки від дурнуватого машинального прорахунку.

 Очевидно одне — це чудовий варіант для любителів головоломок та інтелектуальних ігор. Попри прості правила, Го набагато складніше і глибше, ніж здається на перший погляд. Kubik з радістю допоможе вам розібратись з правилами гри, придбати гру Го можна на нашому сайті і за адресою вул. Антоновича 169.

Цікавий факт про Го та штучний інтелект


  Гра Го завжди був викликом для штучного, навіть зараз коли комп’ютери переважають в шахах. Хоч і штучний інтелект досягає великих успіхів в багатьох видах ігор. Тільки у 2015 році комп'ютер виграв у професіонала в Го, тоді як у шахах програми перевершують за силою найкращих гравців світу з кінця 1990-х. Труднощі пов'язані були з величезним числом можливих ходів (як уже писалося — з четвертого ходу доступно понад 16 мільярдів варіацій), а також зі складністю алгоритмізації позиції. Комп'ютеру доступні поки що тільки найпростіші критерії якості позиції, що й визначає його можливості. У шахах же давно і досить точно вироблено критерії її оцінки, а також визначено порівняльну цінність фігур. Гра Го потребує від гравця складних алгоритмів та використання інтуїції та креативність, тому штучний інтелект поки не може відтворити повноцінну гру.

Го в Україні


   Гра го в Україні набуває все більше популярності серед любителів настільних ігор та прихильників стратегічних ігор. За останні роки збільшилась кількість клубів та турнірів. Деякі клуби регулярно проводять навчальні сесії для початківців, особливо для дітей до підліткового віку, Го позитивно впливає на розумовий розвиток дітей, розвиває образне і логічне мислення. Окремо проводяться турніри серед молоді та дорослих.

  Чемпіоном України 2021 р. стала команда "Харків" з 4-х харків'ян та одного представника Києва, друге та третє місце посіли київські команди "Молодь Києва" та "Київ 1". Лише трохи не вистачило командам "Одеса" та "Поділля" щоб пробитися в призери. У змаганнях взяли участь 17 вихованців Київського Палацу дітей та юнацтва на чолі з тренером Вікторією Симоненко. В Україні гру Го можна придбати в нашому інтернет-магазині Kubik.

   На 2021 рік "Молодь Києва" очолював дворазовий чемпіон Європи до 12 років Всеволод Овсієнко. В складі команди – вихованці КПДЮ: чемпіонка України до 12 років, перше місце серед дівчат чемпіонату Європи до 12 років Анна Мельник, призер чемпіонатів України до 12, 16 років, чемпіон Києва до 16 років Єгор Лисенко, чемпіон України до 9 років Данило Петрик та призер чемпіонату України до 9 років Тимофій Овсієнко.